Ceramika

Co to jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna może być płynnym polimerem nakładanym ręcznie na zewnątrz pojazdu. Ta powłoka chemicznie wiąże się z lakierem samochodu, tworząc przezroczystą warstwę ochronną.

Powłoka ceramiczna różni się od folii ochronnej PPF, która zapewnia bardziej wszechstronną ochronę. Jest raczej często uważana za wysokiej jakości alternatywę dla wosku, ponieważ powłoka ceramiczna tworzy trwałe lub półtrwałe wiązanie z lakierem pojazdu, co oznacza, że ​​nie zmywa się ani nie psuje i nie wymaga wielokrotnego nakładania co kilka miesięcy.

Co robi powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna zapewnia dodatkową ochronę zewnętrznej części samochodu i pomaga utrzymać wygląd nowości przy stosunkowo niewielkiej konserwacji. Powłoka osiąga ten wynik, czyniąc pojazd bardziej odpornym i łatwiejszym do mycia. Jeśli pojazd jest zwykle wystawiony na słońcu, jego lakier zacznie się utleniać, co prowadzi do zmatowienia i wyblaknięcia lakieru. Warstwa powłoki ceramicznej chroni lakier pojazdu przed promieniami UV, zmniejszając w ten sposób stopień utlenienia. Kolejnym niebezpieczeństwem dla Twojego samochodu są plamy chemiczne pochodzące z naturalnie kwaśnych zanieczyszczeń. Poprzez stworzenie chemicznie odpornej powierzchni, powłoka ceramiczna może zapobiegać przywieraniu niektórych zanieczyszczeń do lakieru pojazdu. W rezultacie Twój pojazd będzie bardziej odporny na plamy, ale tylko wtedy kiedy zanieczyszczenia zostaną usunięte w miarę natychmiastowo.

Jedną z najważniejszych cech powłoki ceramicznej jest to, że jest hydrofobowa, co może być wymyślnym sposobem na stwierdzenie, że odpycha wodę. Gdy pojazd ma hydrofobową powłokę ceramiczną, woda będzie łatwiej spływać po powierzchni. To oznacza, że błoto i brud będą się trudniej przyczepiać do lakieru oraz ułatwią usuwanie zanieczyszczeń ponieważ można auto umyć przy mniejszym wysiłku.

Jeśli chcesz, aby Twoja farba się błyszczała, warto zastosować powłokę ceramiczną. Odpowiednia powłoka ceramiczna poprawia odblaskowe właściwości lakieru i bezbarwnej powłoki samochodu, dodając głębi i przejrzystości lakieru.

Czego nie robi powłoka ceramiczna?

Odnosząc się do wyjaśnień przedstawionych powyżej, powłoka ceramiczna chroni zewnętrzną część pojazdu i zmniejsza bieżące potrzeby konserwacyjne. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na nałożenie powłoki ceramicznej, zwiększysz wartość swojego pojazdu.

Jednak wbrew twierdzeniom niektórych producentów i detalistów, powłoka ceramiczna nie tworzy cudów,  nie jest super lekarstwem który rozwiąże każdy problem Twojego samochodu.

Czy powłoka ceramiczna zapobiega zadrapaniom lub odpryskom?

Odporność na zarysowania powłoki ceramicznej jest zwykle przesadzona. Chociaż niektóre małe rysy są często odpychane przez powłokę ceramiczną (jak opisaliśmy powyżej), pokryty pojazd nie będzie całkowicie odporny na niebezpieczeństwo odprysków skalnych lub zarysowania strefy parkowania. Co więcej, niewłaściwe techniki mycia samochodu lub myjnie automatyczne nadal będą powodować powstawanie zawirowań na powierzchni Twojego pojazdu. ważne jest, aby zrozumieć, że powłoka ceramiczna nie zastępuje poważniejszej ochrony przed zarysowaniami lub odpryskami (takiej jak folia ochronna do lakieru, nazywana również przezroczystym biustonoszem), ani nie eliminuje konieczności prawidłowego szorowania samochodu, aby uniknąć wirowych śladów.

Zauważ że powyżej powiedzieliśmy że powłoka ceramiczna sprawia, że ​​Twój samochód wygląda jak nowy przy stosunkowo minimalnej konserwacji, a nie bez konserwacji. Bądźmy szczerzy, droga jest brudnym miejscem. Jeśli prowadzisz samochód, będzie się brudził. Nawet z powłoką ceramiczną nadal będziesz regularnie myć samochód, aby zadbać o jego wygląd. Zaletą powłoki ceramicznej jest ułatwienie procesu czyszczenia. Co więcej, posiadanie powłoki ceramicznej oznacza, że ​​nie będziesz musiał woskować pojazdu co kilka miesięcy, eliminując dużą część konserwacji zewnętrznej części samochodu. Tak więc powłoka ceramiczna nie sprawia, że ​​Twój pojazd jest bezobsługowy, ale oznacza, że przy mniejszym wkładzie pracy osiągniesz lepszy wynik.


Opublikowano

w

przez

Tagi: